Aktualności

 

2024

Wszystkie podmioty reprezentujące posiadające zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego, tj.: OK Operator Kaucyjny S.A., „PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego not for profit S.A., Krajowy System Kaucyjny Zwrotka S.A., EKO-OPERATOR S.A. i Reselekt S.A. zawarły 19 grudnia 2024 r. umowę ... 

Serdecznie życzymy Państwu ciepłych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowy Rok będzie czasem pokoju i realizacji osobistych i zawodowych planów. 

Już od 1 stycznia 2025 r. odpady tekstylne powinny być zbierane selektywnie, tzn. nie powinny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Na horyzoncie pojawiło się jednak więcej potencjalnych zmian, które będą dotyczyć producentów odzieży. 

Już od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywał nowy wykaz odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Z dotychczasowej listy odpadów, których nie trzeba ewidencjonować, usunięte zostały kody odpadów niebezpiecznych. 

Już po raz drugi w tym roku wspólnie ze sklepami Leroy Merlin w Krakowie zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. 

W dniu 19 października br. ponad 100 wolontariuszy zaangażowało się w akcję sprzątania rezerwatu ornitologicznego Stawy Raszyńskie. Celem projektu było oczyszczenie z odpadów cennego obszaru przyrodniczego, zamieszkiwanego przez ponad 100 gatunków ptaków. Partnerem akcji był Biosystem SA. 

W 43 numerze tygodnika „Polityka" na str. 44 znajdą Państwo poradnik dla konsumentów „Kaucja bez tajemnic", a w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Start systemu może początkowo budzić dezorientację, gdyż nie wszystkie opakowania objęte systemem kaucyjnym od razu będą w sprzedaży. 

Obecne wzorce produkcji i konsumpcji tworzyw sztucznych w Europie nadal nie są zrównoważone. Europejska Agencja Środowiska (EEA) wprowadziła nowe narzędzie monitorowania postępów UE w zakresie zwiększania cyrkularności tworzyw sztucznych w Europie. Dane dotyczące produktów z plastiku mają być aktualizowane co roku. 

W dniu 18 lipca 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów. Nowy akt prawny wprowadza wymogi dotyczące ich trwałości, możliwości ponownego użycia i naprawy oraz obecności materiałów z recyklingu. Jednocześnie zakazane będzie niszczenie niesprzedanych wyrobów włókienniczych i obuwia. 

Dynamiczny rozwój Grupy Biosystem i Zwrotki SA sprawił, że nasz zespół stale się powiększa. Od początku roku zatrudniliśmy aż 23 nowych pracowników. Wyjazd integracyjny do Szczawnicy był okazją do lepszego poznania się nawzajem. 

Wprowadzając wybrane opakowania z tworzyw sztucznych należy pamiętać o dodatkowych obowiązkach sprawozdawczych i poprawnej klasyfikacji opakowań wielomateriałowych. 

Od 1 lipca br. prowadzący jednostki handlu detalicznego, hurtowego oraz gastronomicznego mają obowiązek zapewnienia w swoich punktach sprzedaży, dostępności opakowań wielokrotnego użytku lub opakowań wykonanych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne. 

W dniu 16 lipca 2024 r. ogłoszone zostało Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 lipca 2024 r. w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Wyznaczone kwoty mają m.in. zachęcać konsumentów do zwrotu wybranych opakowań. 

Od 1 lipca 2024 roku wprowadzane w Polsce do obrotu pojemniki plastikowe na napoje o pojemności do 3 litrów, będą musiały podczas użytkowania posiadać przytwierdzone zakrętki i wieczka. Jednak zgodnie z wytycznymi do dyrektywy SUP istnieją wyjątki od stosowania powyższego obowiązku. 

Biosystem SA i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przy współpracy Urzędu Miasta w Katowicach zorganizowało akcję edukacyjną, która została zainagurowana specjalnym briefingiem prasowym oraz warsztatami ekologicznymi dla przedszkolaków. 

ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych. 

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie konsumentów do naprawy. Według nowych przepisów producenci będą zobowiązani oferować klientom szybkie i atrakcyjne cenowo usługi naprawy zakupionego urządzenia. Konsumenci powinni mieć także dostęp do części zamiennych, narzędzi, jak również towarów odnowionych. 

„System kaucyjny na ostatniej prostej" to tytuł debaty zorganizowanej 28 maja przez Dziennik Gazeta Prawna. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. 

Przystępnie i otwarcie o różnych punktach widzenia i kosztach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce mówi Aleksander Traple - prezes Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka SA - w rozmowie z Business Insider. 

Przez ostatnie dwa tygodnie nasza specjalistka od edukacji ekologicznej odwiedzała przedszkola w różnych miastach Polski. W ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię, przy wsparciu animowanej postaci Pan Sprzątalski, poprowadziła warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów. 

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. 

24 kwietnia Mlekovita, Biosystem SA i Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem wspólnie zorganizowali kolejną edycję Akcji Ekologicznej. Młodzież dowiedziała się, jak można szanować środowisko i jego zasoby naturalne. 

ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) to jeden z ważniejszych punktów przejścia z gospodarki liniowej do gospodarki obiegu zamkniętego.  Polska jest spóźniona z ustawą, ale Ministerstwo Środowiska i Klimatu pracuje nad nowymi założeniami. Poprzednie nie zostały przyjęte. 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. W niniejszym artykule znajdą Państwo wybrane fakty i dane statystyczne na temat tego, jak plastik zdominował naszą planetę. 

W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku byliśmy obecni na 18 konferencji pt. „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego" organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Katowicach. 

W sobotę 9 marca 2024 r. wspólnie ze sklepami  Leroy Merlin w Krakowie zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. Przyniesiony zużyty sprzęt można było wrzucać do podstawionych przez Biosystem S.A. pojemników. Następnie zebrane elektroodpady trafiły do naszego Zakładu w Bolęcinie, gdzie zostaną przetworzone na surowce wtórne. 

W dniach 28-29 lutego 2024 r., wzięliśmy udział w Forum Komunalnym organizowanym przez Ekorum w Szklarskiej Porębie. Warsztaty, które do tej pory odbywały się on line zostały przeniesione na realny grunt i umożliwiły spotkania twarzą w twarz. 

Ustawa kaucyjna, która weszła w życie w ubiegłym roku, a która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 roku, to ogromne wyzwanie, ale i sukces środowiska, które może wreszcie wygra z obawą o koszty. Jest szansa na szybką i efektowną poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Ustawa nie jest idealna i wymaga korekt, lecz jej główne zapisy są już implementowane – na polskim rynku powstają przedsiębiorstwa, które budują system kaucyjny, ponosząc znaczne wydatki na inwestycje. 

W dniach 30.01-31.01.2024 roku wzięliśmy udział w 15 konferencji poświęconej „Selektywnej Zbiórce, Segregacji i Recyklingowi Odpadów” organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Łochowie. Wydarzenie to tradycyjnie otwiera sezon konferencji w branży odpadowej. 

Biosystem S.A. oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska ustanowiły pierwszy polski podmiot reprezentujący - System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Celem nowej Spółki jest uruchomienie w 2025 roku i dalsze prowadzenie ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje. 

Prezentujemy zestawienie obowiązujących stawek opłat za wybrane opakowania z tworzyw sztucznych, obowiązujące zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2011 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. (Dz.U. 2020 poz. 1903 t.j.) 

Styczeń rozpoczęliśmy przygotowaniami do webinarium. 24.01., przeprowadziliśmy dla naszych Klientów szkolenie on-line, na którym specjaliści doradztwa środowiskowego przedstawili i omówili wybrane sprawozdania środowiskowe.