Aktualności

 

2024

Od 1 lipca 2024 roku wprowadzane w Polsce do obrotu pojemniki plastikowe na napoje o pojemności do 3 litrów, będą musiały podczas użytkowania posiadać przytwierdzone zakrętki i wieczka. Jednak zgodnie z wytycznymi do dyrektywy SUP istnieją wyjątki od stosowania powyższego obowiązku. 

Biosystem SA i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przy współpracy Urzędu Miasta w Katowicach zorganizowało akcję edukacyjną, która została zainagurowana specjalnym briefingiem prasowym oraz warsztatami ekologicznymi dla przedszkolaków. 

ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY to długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny dla szkół na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych. 

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawie konsumentów do naprawy. Według nowych przepisów producenci będą zobowiązani oferować klientom szybkie i atrakcyjne cenowo usługi naprawy zakupionego urządzenia. Konsumenci powinni mieć także dostęp do części zamiennych, narzędzi, jak również towarów odnowionych. 

„System kaucyjny na ostatniej prostej" to tytuł debaty zorganizowanej 28 maja przez Dziennik Gazeta Prawna. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron. 

Przystępnie i otwarcie o różnych punktach widzenia i kosztach wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce mówi Aleksander Traple - prezes Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka SA - w rozmowie z Business Insider. 

Przez ostatnie dwa tygodnie nasza specjalistka od edukacji ekologicznej odwiedzała przedszkola w różnych miastach Polski. W ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię, przy wsparciu animowanej postaci Pan Sprzątalski, poprowadziła warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów. 

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. 

24 kwietnia Mlekovita, Biosystem SA i Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem wspólnie zorganizowali kolejną edycję Akcji Ekologicznej. Młodzież dowiedziała się, jak można szanować środowisko i jego zasoby naturalne. 

ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) to jeden z ważniejszych punktów przejścia z gospodarki liniowej do gospodarki obiegu zamkniętego.  Polska jest spóźniona z ustawą, ale Ministerstwo Środowiska i Klimatu pracuje nad nowymi założeniami. Poprzednie nie zostały przyjęte. 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. W niniejszym artykule znajdą Państwo wybrane fakty i dane statystyczne na temat tego, jak plastik zdominował naszą planetę. 

W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku byliśmy obecni na 18 konferencji pt. „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego" organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Katowicach. 

W sobotę 9 marca 2024 r. wspólnie ze sklepami  Leroy Merlin w Krakowie zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. Przyniesiony zużyty sprzęt można było wrzucać do podstawionych przez Biosystem S.A. pojemników. Następnie zebrane elektroodpady trafiły do naszego Zakładu w Bolęcinie, gdzie zostaną przetworzone na surowce wtórne. 

W dniach 28-29 lutego 2024 r., wzięliśmy udział w Forum Komunalnym organizowanym przez Ekorum w Szklarskiej Porębie. Warsztaty, które do tej pory odbywały się on line zostały przeniesione na realny grunt i umożliwiły spotkania twarzą w twarz. 

Ustawa kaucyjna, która weszła w życie w ubiegłym roku, a która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 roku, to ogromne wyzwanie, ale i sukces środowiska, które może wreszcie wygra z obawą o koszty. Jest szansa na szybką i efektowną poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Ustawa nie jest idealna i wymaga korekt, lecz jej główne zapisy są już implementowane – na polskim rynku powstają przedsiębiorstwa, które budują system kaucyjny, ponosząc znaczne wydatki na inwestycje. 

W dniach 30.01-31.01.2024 roku wzięliśmy udział w 15 konferencji poświęconej „Selektywnej Zbiórce, Segregacji i Recyklingowi Odpadów” organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Łochowie. Wydarzenie to tradycyjnie otwiera sezon konferencji w branży odpadowej. 

Biosystem S.A. oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska ustanowiły pierwszy polski podmiot reprezentujący - System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Celem nowej Spółki jest uruchomienie w 2025 roku i dalsze prowadzenie ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje. 

Prezentujemy zestawienie obowiązujących stawek opłat za wybrane opakowania z tworzyw sztucznych, obowiązujące zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2011 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. (Dz.U. 2020 poz. 1903 t.j.) 

Styczeń rozpoczęliśmy przygotowaniami do webinarium. 24.01., przeprowadziliśmy dla naszych Klientów szkolenie on-line, na którym specjaliści doradztwa środowiskowego przedstawili i omówili wybrane sprawozdania środowiskowe.